“Keşke Apple Tasarlasaydı” Dediğimiz 5 Şey

Etrafımızada bazı nesneler var ki, “Acaba bunu Apple tasarlasaydı, nasıl bir şey olurdu?” demekten kendimizi alamıyoruz.

Apple’ın işlevsellik kadar tasarıma da ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Şimdiye kadar bir iki istisna dışında tasarımsal olarak dikkat çekici olmayan veya güzel görünmeyen pek az ürünleri oldu. Peki ya Apple sadece teknoloji ürünleri değil de, günlük hayattan nesneleri de tasarlasaydı nasıl olurdu?

İşte Apple’ın ünlü tasarımcısı Sör Jonathan “Jony” Ive’ın elinden çıksaydı, çok daha güzel olabilecek 5 nesne:Klozet
Evet, klozet. Tuvaletinizdeki klozete bir bakın, ne kadar sıkıcı bir tasarım, öyle değil mi? Eğer şanslı bir insan değilseniz, yani evinizde lüks bir “Toto” marka klozet (foto galerideki gibi) yoksa demek istiyoruz. Gerçi Apple’In tasarlayacağı klozetlerin Toto marka ürünlerden bile ilginç olacağına eminiz. Klozette kablosuz iTunes bağlantısına ne dersiniz?

Ayna
Uzun zamandır akıllı aynalarla ilgili birtakım şeyler duyuyoruz. Sabah traş olurken veya makyaj yaparken haberleri izlemek, maillerimizi okumak, hava durumunu görmek, günlük programımızı incelemek… Ama aynamıza bakıyoruz ve henüz bunların hiçbirini göremiyoruz. Apple, bize yardım et!

Kahve Makinası
İşte Apple’ın ilginç hale getirebileceği bir ürün daha. Siri’ye ne tür kahve istediğimizi sesli komut verip, anında taze ve nefis kahve aldığımızı hayal edebiliyoruz. Ama sadece hayal ediyoruz, çünkü Apple henüz kahve sektörüne girmedi. Şimdilik en yakın şey “Top Brewer” isimli galeride gördüğünüz ürün.

Otomobil
İşte hayal etmesi en zor olanlardan biri. Apple bir “iCar” tasarlasa nasıl bir şey çıkardı ortaya? Dev bir iPod mu? Minimalistik bir Ferrari mi? Bunu kesinlikle aklımız almıyor. Galerideki resim, Formula One yarışçısı Gordon Murray’in örnek olarak tasarladığı “iStream” isimli araçtan. İlginç değil mi?

Gitar
Basit ama geliştirilmeye açık bir ürün daha. Aslında çok ilginç gitar tasarımları görüyoruz arada bir ama ya Jony Ive bir gitar tasarlasaydı neye benzerdi acaba? En yeni MacBook gövdesi ile bir gitarı aklınızda birleştirmeye çalışın? En azından elimizde Liquid Metal Guitars firmasının ürettiği “Harley Davidson” model gitarlar (galeride görebilirsiniz) var, şimdilik idare edeceğiz.

Kaynak:Silikon Vadisi